The 33
THE DEFINITIVE STATEMENT
Go beyond with UNRIVALED output and control that defy belief.
- Sandwiched Carbon Fiber Cone
- 12,000 Watt Amplifier
- Web Based DSP GUI
- Analog and AES Digital Inputs
- HDF Enclosure
(PRICE PER SINGLE)
ULTIMATE POWER WITH FINESSE
Endgame Performance
Big is an understatement when beholding this behemoth of a subwoofer. With real world infrasonic performance,
The 33 is capable of producing tight, accurate, bass response that you not only hear, but viscerally feel.
The combination of advanced driver technology and a meticulously engineered enclosure coupled with our robust 12kW amplifier, provide an experience that is breathtaking and unlike anything you have heard or felt before form lesser subwoofer systems. With true extended linear performance , you can achieve massive SPL output , not just at infrasonic frequencies, but throughout the entire LFE bandwidth.


Deep Frequency Extension
Deep single digit frequency response will shake your core with finesse and tight response.

Monumental Low End
Sandwiched carbon fiber 33" driver with a 12,000 watt thermal capability delivers earthshaking power.

Linear Response
A smooth and linear response is a desired achievement to maximize and simplify in room calibration.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | The 33 |
| System Type | Ultimate Subwoofer System |
| Series | 50th Anniversary |
| Frequency Response | 7Hz-120Hz (±3dB) |
| Sensitivity | 92dB |
Amplifier Power | 12,000 Watts |
| Impedance | 2Ω + 2Ω |
| Crossover Slope | 6-48dB/Octave |
| Crossover Frequencies | Variable |
Features | XLR and AES Inputs/Outputs, Variable Phase Control, Web Based DSP |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 39-3/16" x 60" x 29" (995 x 1524 x 737mm) |
| Weight | 900 lbs (408.23 kg) |
| Warranty | 10 Year Limited, 3 year on electronics |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Ever product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

