Premier SFTR
Premier Series SFTR Freestanding Tower speaker
• 9.75"W x 55.9375"H x 16.5"D (not including grille or outriggers)
• magnetic grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
• choice between:
• External DA-2602DSP: 2200wpc @4Ω for the subwoofer modules
• 2x 2400 Watt preprogrammed DSP amplifiers, one per subwoofer module
(SOLD AS PAIR)
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Premier SFTR |
| System Type | Freestanding Modular Loudspeaker System |
| Series | Premier |
| Frequency Response | 20-35kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 92dB |
| Impedance | Top: 6Ω Side: 4Ω |
| Recommended Power | 100-350 Watts (top) |
| Crossover Frequency | 80Hz 60dB/Octave |
| Drivers | Premier 821 (top)
Reference 1212-M
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 57-3/4" x 13-1/4" x 17" (959 x 337 x 432mm) |
| Weight | 137lbs (62.15kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

