Reference 1212-M
Reference Series Dual 12 inch Subwoofer Module
•2400 Watt DSP Controlled internal amplifier or external amplifier
• dual 12" high powered aluminum woofers
• 9.75"W x 31.75"H x 16.5"D (without outriggers)
• magnetic grille included (3/4" MDF)
• black or white satin finish
What do you get when you combine the power of our reference dual 12 inch subwoofers in a sleek and sealed cabinet? The Reference 1212-M is a beautiful sight to behold. Perfect for music lovers who crave the tight accuracy of a sealed subwoofer, with plenty of power in reserve. Primarily used as the base for the soon to be legendary SFTR system, but can be used as a standalone sub. With the beautiful Satin Black or Satin White finishes, any choice would be a pleasant decorative addition to any room.
Model Name | Reference 1212-M |
| System Type | Subwoofer Module |
| Series | Reference |
| Frequency Response | 26Hz-130kHz (±3dB) |
| Sensitivity/Amplifier Power | 92dB |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | Internal: 2400 Watts (P-1602DSP Adjustable) External: 2 x 1400 Watts (DA-1802DSP Adjustable) |
| Crossover Frequencies | 40Hz-150Hz (variable) |
Crossover Slope | 12dB/Octave |
Features | Variable Phase (delay in software), XLR Input & Output |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 31-3/4" x 13-1/4" x 16-1/2" (806 x 337 x 419mm) |
| Weight | 87.1lbs (39.5kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |

BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.