12K-420U
POWERFUL CONTROL
Massive power and flexibility in a 2U chassis.
- 12,000 Watts
- 4x 3000 Watts @ 4Ω
- 2x 6000 Bridged @ 4Ω
- 2Ω stable
- AES digital input/output
- XLR Analog input/output
THE POWER IS IN YOUR HANDS
Flexibility and Convenience
The new 12K-420U amplifier delivers a staggering 12,000 watts of precision-engineered output capable of unleashing the full potential of The 33. Its 4-channel architecture offers useful versatility. You can power four UNRIVALED 21s simultaneously!
By utilizing AES digital inputs, it eliminates the possibility of noise and artifacts of analog-to-digital conversion, feeding a pristine signal directly into the DSP engine. Best of all, you’re in the driver’s seat. Use the web-based GUI to master your DSP parameters from any device.


Extraordinarily Powerful
12,000 watts of power at your disposal.

AES Digital Input
More flexibility for your next build

Web Based GUI
The convenience of a web based GUI to control the DSP of the amplifier makes setup simpler.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | 12K-420U |
| Amplifer Type | High Efficiency Class D w/DSP |
| Series | UNRIVALED |
| Frequency Response | 10Hz - 1kHz (+/- 0.5dB) with variable Low & High Pass Filters |
| Number of Channels | 4 |
| Power Output @ 8Ω | 2,000 Watts/channel |
| Power Output @ 4Ω | 3,000 Watts/channel |
Power Output @ 2Ω | 4,000 Watts/channel |
| Power Output Bridged @ 4Ω | 6,000 Watts/channel |
Damping Factor | >5000 |
| Inputs/Output | AES Digital Input/Output XLR Analog Input/Output |
| Features | 30 bands of PEQ 0, 180 degree phase control plus adjustable delay, limiters, dynamic EQ, touchscreen display, web based GUI |
Power Supply | AC 110-240V ~ 50/60Hz Comes with 6-20P 240V connector |
| Rack Space | 2U |
| Dimensions (H x W x D) | 3-15/32" x 19" x 21-9/16" (88 x 482 x 548mm) |
| Weight | 36 lbs (16.4 kg) |
| Warranty | 3 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.




