Signature 61
Signature Freestanding Bookshelf Speaker
• 7.75"W x 14.8125"H x 12"D (not including grille)
• magnetic grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(PRICE PER SINGLE)
The Signature 61 is an astounding bookshelf speaker. It affords its listeners with an abundance of full, precise, room-filling sound from its optimized 6½-inch aluminum cone woofer and 1-inch fabric dome tweeter combination. Ideal for situations where floor space is at a premium, the 61 is designed for both audiophile music systems and multi-channel home theaters alike.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Signature 61 |
| System Type | Freestanding Bookshelf Speaker |
| Series | Signature |
| Frequency Response | 55-20kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 87dB |
| Impedance | 8Ω |
| Recommended Power | 75-150 Watts |
| Crossover Frequency | 2700Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 14-13/16" x 7-3/4" x 12-3/16" (377 x 197 x 310mm) |
| Weight | 18.1lbs (8.21kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
