Reference 61
Reference Freestanding Bookshelf Speaker
• 7.75"W x 14.8125"H x 12"D (not including grille)
• magnetic grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(PRICE PER SINGLE)
The Reference 61 provides an abundance of full, precise, room-filling sound with its 6½-inch reference aluminum cone woofer and AMT tweeter. Ideal for bookshelves or wherever traditional, floor-standing speakers just aren’t practical; the Reference 61 is equally adept for audiophile music systems as well as multi-channel home theater installation.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Reference 61 |
| System Type | Freestanding Bookshelf Speaker |
| Series | Reference |
| Frequency Response | 55-40kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 87dB |
| Impedance | 8Ω |
| Recommended Power | 75-150 Watts |
| Crossover Frequency | 2700Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 14-13/16" x 7-3/4" x 12-3/16" (377 x 197 x 310mm) |
| Weight | 18.1lbs (8.21kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

