Reference 61-M
Reference Freestanding Tower speaker
• 7.75"W x 43.75"H x11.8125"D (not including grille or outriggers)
• magnetic grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(SOLD AS PAIR)
The Reference 61-M modular tower speaker will surprise you. The detailed, enveloping, wide soundstage presence of this small profile speaker is astounding! The 2-way, Reference 61 bookshelf speaker with 6 1⁄2-inch aluminum cone mid-woofer and AMT tweeter, provides the unreal clarity and subtle detail you’ve come to expect from RBH signature products. With the addition of the Signature 88-M, slot-port, dual 8” aluminum cone subwoofer module at its base, you experience an unexpected punch that belies the size of this system.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Reference 61-M |
| System Type | Freestanding Loudspeaker |
| Series | Reference |
| Frequency Response | 30-40kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 87dB |
| Impedance | 6Ω |
| Recommended Power | 75-150 Watts |
| Crossover Frequency | 100Hz, 2700Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 44-9/16" x 7-3/4" x 11-13/16" (1132 x 197 x 280mm) |
| Weight | 62bs (28.12kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

