Signature 6500
Signature Freestanding Tower speaker
• 7.75"W x 47"H x 14.5"D (not including grille or outriggers)
• magnetic grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(SOLD AS PAIR)
The Signature 6500 tower speaker provides big sound from its small profile. With its 3-way driver complement of three 6½-inch aluminum cone woofers, two 6½-inch midrange drivers, and a 1-inch soft dome tweeter, the 6500 delivers all the impact and clarity of a much larger speaker. The bass reflex cabinet of the 6500 helps it to deliver unrivaled detail and accuracy; not only is it more than capable of playing the most dynamic scenes in a movie, but it can also flawlessly reproduce music with lifelike imaging. The 6500 can be bi-wired or bi-amplified via the high-quality, dual 5-way binding posts to further enhance its performance.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Signature 6500 |
| System Type | Freestanding Loudspeaker |
| Series | Signature |
| Frequency Response | 32-20kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 90dB |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 100-350 Watts |
| Crossover Frequency | 100Hz, 2700Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 48-3/16" x 11-3/4" x 14-7/18" (1240 x 286 x 378mm) |
| Weight | 72.15lbs (32.73kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

