Signature 621-M
Signature Freestanding Modular Tower speaker
• 7.75"W x 50.3125"H x11.8125"D (not including grille or outriggers)
• magnetic grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(PRICE PER PAIR)
The Signature 621-M modular tower speaker will amaze you! The level of detailed sound from its small footprint is simply astonishing. With its MTM driver complement of two 61⁄2-inch aluminum cone mid-woofers and a 1-inch silk dome tweeter, the 621-M delivers the clean, detailed sound you expect from RBH but with an added punch! Dual 8-inch aluminum cone woofers housed in a bottom, modular bass cabinet, results in a sonic, jaw- dropping performance! For an even higher level of detail step up to the Reference 621-M. Upgrade includes: - RBH Reference AMT tweeter - RBH Reference aluminum mid-woofer drivers with solid metal phase plugs.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Signature 621-M |
| System Type | Freestanding Loudspeaker |
| Series | Signature |
| Frequency Response | 30-20kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 87dB |
| Impedance | 6Ω |
| Recommended Power | 100-200 Watts |
| Crossover Frequency | 100Hz, 2700Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 52-1/8" x 7-3/4" x 12-5/16" (1324 x 197 x 113mm) |
| Weight | 77lbs (34.93kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

