Signature 621-C
Signature Freestanding Center speaker
• 22.375"W x 7.75"H x 12"D (not including grille)
• magnetic grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(PRICE PER SINGLE)
The ideal center channel companion for any 6½-inch Signature speaker model, the Signature 621-C bestows on its audience impressive, near full-range center channel performance. Sporting dual 6½-inch aluminum cone woofers and a 1-inch soft dome tweeter, the 621-C is an impressive center channel by any standard.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Signature 621-C |
| System Type | Freestanding Loudspeaker |
| Series | Signature |
| Frequency Response | 50-20kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 90dB |
| Impedance | 6Ω |
| Recommended Power | 75-200 Watts |
| Crossover Frequency | 2700Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 7-3/4" x 22-3/8" x 12-3/8" (197x 569 x 315mm) |
| Weight | 31lbs (14.06kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

