Premier 821-C
Premier 2-way Large Center Speaker
• dual 8" black-anodized aluminum woofers; large AMT tweeter
• 9.75"H x 26"W x 17"D (without grille)
• magnetic grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(PRICE PER SINGLE)
The reference version big brother to its smaller Reference 621-C, sibling, the Premier 821-C is a flagship center speaker that sounds big with ultimate dynamic range. Due to its lower frequency ability and effortless high-end produced by the reference quality large AMT tweeter 821-C excels. For home theater, the 821-C’s dual 8‑inch reference aluminum cone woofers add depth to the crystal-clear dialog and vibrant sound effects with superb clarity and acoustic performance. These reference drivers provide extended frequency response, greater power handling and improved dynamic range.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Premier 821-C |
| System Type | Premier Freestanding |
| Series | Premier |
| Frequency Response | 55-35kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 92dB |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 100-350 Watts |
| Crossover Frequency | 2200Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 9-3/4" x 26" x 17" (248 x 660 x 432mm) |
| Weight | 50.25lbs (22.8kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

