Impression 12
Impression Freestanding Subwoofer speaker
• 15.75"W x 15.6875"H x16.875"D
• magnetic grille included (3/4" MDF)
• 350 Watt Amplifier
• black or white satin finish
(SOLD AS SINGLE)
The Impression 12 is a well tuned beast featuring a down-firing passive radiator for bass you can feel. This compact sub excels at providing mid-bass that you can feel in your chest. Add a set of the impression series speakers for a thunderous surround experience and still have money left over!
Model Name | Impression 12 |
| System Type | Freestanding Subwoofer |
| Series | Impression |
| Frequency Response | 29Hz-150Hz (±3dB) |
| Sensitivity/Amplifier Power | N/A (Powered Sub) |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | Active. 350W Amplifier |
| Crossover Frequencies | 40Hz-150Hz (variable) |
Crossover Slope | 12dB/Octave |
Features | Variable Phase 0-180 degrees, XLR/RCA Input & Output |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 15-11/16" x 15-3/4" x 16-7/8" (398 x 400 x 429mm) |
| Weight | 43lbs (19.5kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

