Impression 55
Impression Freestanding LCR speaker
• 6.75"W x 17.5"L x10.5625"D (not including grille or outriggers)
• magnetic grille included (3/8" MDF)
• black or white satin finish
(SOLD AS SINGLE)
The Impression 55 is a wonderful introduction into RBH Sound. Whether you are a lover of the original Impression lines or wanting to dip your toes into the craftmanship and quality of RBH Sound, look no further. Value for money, this speaker is a real winner. Can be used as a center, mains, surrounds wherever you like. Don't miss out on this amazing product!
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Impression 55 |
| System Type | Impression MTM LCR |
| Series | Impression |
| Frequency Response | 70-20kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 89dB |
| Impedance | 6Ω |
| Recommended Power | 50-150 Watts |
| Crossover Frequency | 3000Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 6-3/4" x 17-1/2" x 10-9/16" (171 x 445 x 268mm) |
| Weight | 16.65lbs (7.55kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

