Impression 555-W
Impression 555-W on-wall speaker
• 6.75"W x 29.125"H x3.625"D (not including grille)
• French Cleats included for wall mounting
• magnetic 555-iw Grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(PRICE PER SINGLE)
Unbeatable price to performance ratio! The Impression 555-W is a speaker with a small footprint and huge sound. With 2x RBH fabric dome tweeters and triple woofers for enhanced dynamic range. The 555-W is a dual purpose speaker that can be used as a high performance single speaker or as an LCR with two speakers. Perfect timbre matching between the entire Impression lineup. Mounting is easy via a “French cleat” system.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Impression 555-W |
| System Type | Impression On-wall Loudspeaker |
| Series | Impression |
| Frequency Response | 70-20kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 89dB Main, 86dB Center, 91dB Combined |
| Impedance | 6Ω Main, 8Ω Center, 4Ω Combined |
| Recommended Power | 50-175W Main, 50-150W Center, 75-225W Combined |
| Crossover Frequency | 3000Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 29-1/8" x 6-3/4" x 4-1/8" (740 x 171 x 105mm) |
| Weight | 18.45lbs (8.37kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
