Impression 88
Slim profile; big performance.
A high output freestanding tower with excellent detail retrieval, warm inviting midrange, and powerful bass in an unobtrusive enclosure.
• Fabric Dome tweeter
• Dual 5.25" MTM array
• Dual 8 inch aluminum woofers
• Magnetic fabric grille included
• Satin black or white finishes
(SOLD AS PAIR)
SLEEK AND AFFORDABLE
Without Compromising Performance
Adopting the sound signature of the award winning Impression 85, the Impression 88 has double the driver compliment for double the potency. Experience it's beloved sonic signature with some serious dynamic range.
RBH's advanced driver technology and quality enclosure design create a presentation that is spacious, natural, and effortless. Whether anchoring a two-channel listening room or serving as the heart of your home theater, the Impression 88 delivers.


Pleasing High Frequencies
Excellent proprietary fabric dome tweeter for smooth yet detailed presentation.

Powerful Low End
Dual 8 inch aluminum woofers and a tuned enclosure for deep rich bass.

Room Friendly Design
Slim profile and excellent satin finishes to integrate into any room.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Impression 88 |
| System Type | 3-Way Freestanding Tower |
| Series | Impression |
| Frequency Response | 45Hz-20kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 90dB |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 75-300 Watts |
| Crossover Frequencies | 100Hz, 3,000Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 46-1/4" x 6-3/4" x 16-3/8" (133 x 1175 x 391mm) |
| Weight | 66 lbs (30.84 kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

