Inspire 5
Inspire Series Freestanding Bookshelf speaker
• 6.75"W x 11.875"H x10.5625"D (not including grille or outriggers)
• magnetic grille included (3/8" MDF)
• black or white satin finish
(SOLD AS SINGLE)
The Inspire 5 is a music lover's dream. The small form factor and amazing hardware ensures that it will be an imaging giant producing fine imaging and a large soundstage with minimal baffle interference. This speaker totes fantastic tonal balance and superb high frequency extension. You will be delighted at the detail and transparency.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Inspire 5 |
| System Type | Inspire 2-way Bookshelf |
| Series | Inspire |
| Frequency Response | 70-40kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 87dB |
| Impedance | 8Ω |
| Recommended Power | 50-175 Watts |
| Crossover Frequency | 3000Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 11-7/8" x 6-3/4" x 10" (302 x 171 x 254mm) |
| Weight | 11.45lbs (5.19kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

