Inspire 5-W
Inspire Series on-wall speaker
• 6.75"W x 11.625"H x3.625"D (not including grille)
• French Cleats included for wall mounting
• magnetic 5-iw Grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(PRICE PER SINGLE)
The Inspire 5-W is a perfect solution to those wanting to dive into AMT tweeter technology without breaking the bank. The 5-W uses high quality materials and proprietary drivers to deliver a performance that is unheard of at this price. With it's small size and high quality build, the 5-W can fit in any room as a decorative on-wall speaker or a small bookshelf speaker. This speaker is well suited for small rooms or as surrounds for medium sized room. Add a subwoofer for a truly budget level exemplary system. The 5-W utilizes a single 5-1/4-inch aluminum cone woofer and an AMT tweeter. Mounting is easy via a “French cleat” system.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Inspire 5-W |
| System Type | Inspire On-wall Loudspeaker |
| Series | Inspire |
| Frequency Response | 70-40kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 87dB |
| Impedance | 8Ω |
| Recommended Power | 50-175 Watts |
| Crossover Frequency | 3000Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 11-5/8" x 6-3/4" x 4-1/8" (295 x 171 x 105mm) |
| Weight | 7.45lbs (3.38kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
