Inspire 85
Inspire Series Freestanding Tower speaker
• 6.75"W x 39"H x10.3125"D (not including grille or outriggers)
• magnetic grille included (3/8" MDF)
• black or white satin finish
(SOLD AS PAIR)
Legendary performance that won't break the bank, the 85-ir features a proprietary AMT tweeter, a 5.25 inch midrange, and an 8 inch side firing woofer for a stunning full range sound that extends to 40khz that is sure to impress for it's size and price point. The Inspire 85 is a revolutionary speaker that punches far above its price point.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Inspire 85 |
| System Type | Inspire Tower |
| Series | Inspire |
| Frequency Response | 45-40kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 87dB |
| Impedance | 6Ω |
| Recommended Power | 50-225 Watts |
| Crossover Frequency | 100Hz, 3000Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 39" x 6-3/4" x 10" (991 x 171 x 254mm) |
| Weight | 36.25lbs (16.44kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

