Nemesis Mk II
Power Refined
Experience the musicality of a subwoofer that is truly state of the art.
- Dual 12" Long-Throw Aluminum Cone Drivers
- Isolated Internal Enclosure with Mass-Loaded Walls
- HDF Enclosure with Acrylic Polymer Accents
- Magnetic beauty-baffle and fabric grille included
- Satin black, Satin White, and Gloss Accent finishes
(PRICE PER SINGLE)
MUSICAL BASS REDEFINED
Bold New Enclosure Design
Nemesis Mark II redefines what is possible from a dual 12" subwoofer system. With its hexagonal diamond shape, double enclosure with G.A.D.S. technology along every exterior wall, Nemesis Mk II represents a marvel in enclosure design. At a staggering 200 lbs, near-zero driver output is lost due to cabinet movement.
Experience bass in a new way with incredible tightness and accuracy that is effortless. Dive into infrasonic territory with in-room frequency response down into the low teens.


Massive Low Frequency
Dual 12" drivers for significant low frequency output.

Acrylic Polymer Enclosure
Hexagonal enclosure to dissipate standing waves for exceptional bass response with no lingering energy.

Linear Response
An incredibly linear response through the bandwidth delivers accurate reproduction.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Nemesis Mark II |
| System Type | Freestanding Subwoofer |
| Series | 50th Anniversary |
| Frequency Response | 20-150Hz (±0.5dB) -3dB @ 16Hz |
| Sensitivity/Amplifier Power | 91dB/2400 watts |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 500-2400 Watts |
| Crossover Frequencies | Variable |
Crossover Slope | 6-48dB/Octave |
Features | XLR Input/Output, Variable Phase |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF and Acrylic Polymer |
| Finish | Satin Black or White with Gloss Accents |
| Dimensions (H x W x D) | 31-3/4" x 21-1/16" x 19-11/16" (807 x 535 x 500mm) |
| Weight | 200 lbs (90.72 kg) |
| Warranty | 10 Year Limited, 3 year on electronics |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

