Obelisk
NOVELTY AND PRECISION
Exemplary driver complement for a world class sonic performance with extremely low distortion.
- Large AMT tweeter
- 10" Planar Magnetic Midrange
- HDF Enclosure with Acrylic Polymer Accents
- Magnetic beauty baffle and fabric grille included
- Satin black, Satin White, and Gloss Accent finishes
(SOLD AS PAIR)
HIGH FIDELITY REIMAGINED
Advancing Speaker Technology
The all-new Obelisk from RBH Sound, featuring a company first 10" planar ribbon transducer, delivers unparalleled low distortion and precise midrange. It is accompanied by the renowned large AMT tweeter and dual RBH 8" long-throw woofers in an enclosure tuned to 25Hz for a truly full-range experience from a compact tower. The result is incredibly lifelike vocals and detail retrieval that will have you rediscovering your favorite tracks all over again.


Extraordinary Bass
Extra large slot port for deep and powerful bass that contradicts it's slim profile and small cabinet.

Planar Magnetic Midrange
Extremely low distortion and smooth midrange with exceptional transient response.

Ultra Slim Profile
Sleek profile to improve imaging and provide a stealth approach to compliment your room décor.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Obelisk |
| System Type | 3-Way Slim Tower |
| Series | 50th Anniversary |
| Frequency Response | 20Hz-35kHz (±3dB) (Active) 45Hz-40kHz (±3dB) (Passive) |
| Sensitivity/Amplifier Power | 91dB/200W Tweeter, 200W Midrange, 250 x2 Woofers |
| Impedance | 6Ω |
| Recommended Power | 75-400 Watts |
| Crossover Frequencies | 2,000Hz, 350Hz |
Crossover Slope | 80dB/Octave (Active) 24dB/Octave (Passive) |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF with Acrylic Polymer |
| Finish | Satin Black or white with Gloss Accents |
| Dimensions (H x W x D) | 48-1/4" x 11" x 17-7/16" (1226 x 279 x 443mm) |
| Weight | 105 lbs (47.63 kg) |
| Warranty | 10 Year Limited, 3 Year on Amplifier |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

