Premier 81-AW
Premier 81-AW On-ceiling/On-wall speaker
• 9.75"W x 19"H x 14.25"D (not including grille)
• magnetic grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(PRICE PER PAIR)
Perfect choice to timbre match with any of the Premier lineup. Best used for on-ceiling Atmos duties. Vertical options are also available for an angled on-wall if you need a little extra directivity off access.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Premier 81-AW |
| System Type | Premier On-wall Loudspeaker |
| Series | Premier |
| Frequency Response | 70-40kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 87dB |
| Impedance | 8Ω |
| Recommended Power | 75-200 Watts |
| Crossover Frequency | 2700Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 9-3/16" x 19" x 7-1/4" (233 x 483 x 184mm) |
| Weight | 22lbs (10kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

