Premier 81-W
Premier 81-W On-ceiling/On-wall speaker
• 9.75"W x 19"H x 14.25"D (not including grille)
• magnetic grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(PRICE PER PAIR)
If you don't need a crazy large speaker for surround duty but you still want the performance of that sweet AMT tweeter to timbre match with your premium front stage, the Premier 81-W is the answer. Save a few dollars and still achieve that Premier sound throughout your home theater.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Premier 81-W |
| System Type | Premier On-wall Loudspeaker |
| Series | Premier |
| Frequency Response | 70-20kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 87dB |
| Impedance | 8Ω |
| Recommended Power | 75-200 Watts |
| Crossover Frequency | 2700Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 19" x 9-3/4" x 5-1/4" (483 x 248 x 140mm) |
| Weight | 22lbs (10kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

