Premier 821-W
Premier 2-way wall mount / built-in speaker (5"" deep cabinet)
• dual 8"" black-anodized aluminum woofers; large AMT tweeter
• 14"W x 28"H x 5"D (not including the grille)
• French Cleats included for wall mounting
• magnetic Grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(PRICE PER SINGLE)
The Premier 821-W speaker has performance characteristics very close to its larger 831 model sibling with the visual benefit of a smaller footprint. The 821-W has two 8-inch aluminum cone woofers and a large high-quality AMT aero-striction tweeter in a MTM driver alignment and is capable of producing reference level dynamic range with ultimate fidelity in large home theaters or listening rooms. The size and installation flexibility of the 821-W makes it a go-to model. Use it as a complete high-output theater system, LCR and surrounds. It can also be used as on-walls throughout larger homes or locations benefiting from higher power handling speakers.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Premier 821-W |
| System Type | Premier On-wall Loudspeaker |
| Series | Premier |
| Frequency Response | 55-35kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 92dB |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 100-300 Watts |
| Crossover Frequency | 2200Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 28" x 14" x 5-1/2" (711 x 356 x 140mm) |
| Weight | 45lbs (20.4kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

