Premier 831-9I
Premier 2-way built-in speaker (9" deep cabinet)
• triple 8" aluminum woofers; large AMT tweeter
• Magnetic Fabric Grille included
• black satin finish
(PRICE PER SINGLE)
Combining the award-winning performance of its SV-831R sibling with the visual benefits of custom integration, the Premier 831-9I is specifically designed to be discreetly placed behind acoustically transparent screens, mounted either in a baffle wall or between 2x9 studs. The 831-9I employs three 8-inch aluminum cone woofers and a large AMT tweeter and is capable of handling copious amounts of power. The 831-9I can deliver paramount fidelity and performance for even the largest home theater or listening room.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Premier 831-9I |
| System Type | Sealed / LCR 2-way speaker |
| Series | Premier |
| Frequency Response | 45-35kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 93dB (2.83 Volts @ 1 meter) |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 100-500 Watts |
| Crossover Frequency | 2200Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 42" x 14" x 9" (1057 x 356 x 229mm) |
| Weight | 67.5lbs (30.6kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

