Premier 831-W
Premier 2-way wall mount / built-in speaker (5"" deep cabinet)
• triple 8"" black-anodized aluminum woofers; large AMT tweeter
• 14"W x 42"H x 5"D (not including grille)
• French Cleats included for wall mount
• magnetic Grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(PRICE PER SINGLE)
When you want the best of the best but you don't have the luxury of having giant floor-standing speakers occupying your room, these are the speakers for you. Based off the same three 8-inch aluminum cone woofers and large AMT aero-striction tweeter found in the center module of our flagship SVTRS system, this carefully tuned and minimalistic design is the answer to ultimate performance and convenience.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Premier 831-W |
| System Type | Premier On-wall Loudspeaker |
| Series | Premier |
| Frequency Response | 55-35kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 93dB |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 100-500 Watts |
| Crossover Frequency | 2200Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 42" x 14" x 5-1/2" (1057 x 356 x 140mm) |
| Weight | 62lbs (28.1kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

