Premier 841-C
Premier 2-way Large Center Speaker
• quad 8" black-anodized aluminum woofers; large AMT tweeter
• 9.75"H x 52"W x 16.5"D (without grille)
• magnetic grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(PRICE PER SINGLE)
The Ultimate center channel to keep up with the flagship SVTRS system. Make no mistake, this large center will provide near unlimited dynamic range with a punchy, powerful, and effortless presentation granting you ultimate clarity and authority.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Premier 841-C |
| System Type | Premier Center Speaker |
| Series | Premier |
| Frequency Response | 50-35kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 93dB |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 100-600 Watts |
| Crossover Frequency | 2200Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 9-3/4" x 52" x 17-1/4" (248 x 1321 x 438mm) |
| Weight | 62lbs (28.1kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

