Premier 841-W
Premier 2-way Large Center Speaker
• quad 8" black-anodized aluminum woofers; large AMT tweeter
• 9.75"H x 56"W x 5"D (without grille)
• magnetic grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(PRICE PER SINGLE)
For the serious enthusiast, or those that want an enormous on-wall speaker to compliment their new 100" TV. The Premier 841-W is not for the faint of heart. With an array of 4 woofers, you finally have a speaker with woofers that can keep up with the large AMT.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Premier 841-W |
| System Type | Premier On-wall Loudspeaker |
| Series | Premier |
| Frequency Response | 55-35kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 93dB |
| Impedance | 6Ω |
| Recommended Power | 100-500 Watts |
| Crossover Frequency | 2200Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 56" x 9-3/4" x 5-1/2" (1422 x 248 x 140mm) |
| Weight | 62lbs (28.1kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

