Reference 12-S
Reference Series Freestanding Sealed Subwoofer
• 15"W x 18.6875"H x 20.875"D (not including grille)
• magnetic grille included (3/4" MDF)
• black or white satin finish
• 800 Watt DSP Controlled Internal amplifier or external amplifier (DA series amplifiers recommended)
(PRICE PER SINGLE)
Built to deliver tight and accurate musical bass with power, the Reference 12-S subwoofer is a welcome and conveniently placed “must have” to complete your home theater or 2 channel system. Whether you go all out with our DA-1202DSP amplifier or have the amplifier built in, the power is in your hands.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Reference 12-S |
| System Type | Freestanding Powered/Passive Subwoofer |
| Series | Reference |
| Frequency Response | 28Hz-120Hz (±3dB) 24Hz-150Hz with RBH DA Amp |
| Sensitivity/Amplifier Power | 87dB 800 Watts DSP Customizable |
| Impedance | 6Ω |
| Recommended Power | 300-800 watts |
| Crossover Frequencies | 40Hz-180Hz (variable) |
Crossover Slope | 6-48dB/Octave (in software) 12dB/Octave (passive) |
Features | Variable Phase (delay in software), XLR/RCA Input & Output |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 17-7/6" x 15" x 17-15/16" (443 x 381 x 456mm) |
| Weight | 60.7lbs (27.53kg) Powered 58.5lbs (26.53kg) Passive |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

