Reference 8300
Reference Freestanding Tower speaker
• 9.75"W x 52"H x17"D (not including grille or outriggers)
• magnetic grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(SOLD AS PAIR)
The 3-way Reference 8300 flagship tower speaker features RBH’s award-winning aluminum cone technology and easily outperforms tower speakers costing much more. The 8300 lets its listeners experience their favorite movies and music in a way never thought possible, until now. Remarkable full-range performance is provided by the aluminum cone 8-inch woofers and reference 6½-inch mid-range drivers and AMT tweeter. Dual rear-firing ports help the 8300 achieve its full-range response, and dual 5-way binding posts allow for increased performance through bi-amplification with a subwoofer amplifier such as DA-1202DSP.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Reference 8300 |
| System Type | Freestanding Loudspeaker |
| Series | Reference |
| Frequency Response | 25-40kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 91dB |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 100-500 Watts |
| Crossover Frequency | 100Hz, 2500Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 53-3/16" x 13-1/4" x 17-1/4" (1367 x 337 x 438mm) |
| Weight | 90.95lbs (41.25kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

