SFTR
Flagship Status
Utilizing top tier RBH technology, delivers flagship performance in a compact package.
- Dual 12" Long Throw Aluminum Cone Drivers
- Dual 8" midrange in an MTM design
- Large High Dynamic AMT Tweeter
- Fabric grille included
- Satin Black or White Enclosure
- Gloss Acrylic Polymer Side Panels (UNRIVALED Only)
Bigger Sound Than Meets The Eye
Modular Tower Speaker
The modular SFTR tower system brings flagship technologies in a more compact package aimed at music lovers, but is no slouch with home theater duties. The MTM driver array and dual 12" sealed subwoofer pedestals offer a complete experience.
Enhance your experience with the UNRIVALED SFTR/PX which includes and upgraded exotic crossover, Kimber wire, and improved damping material.
But, if you want the best technology, the UNRIVALED SFTR/AX with active crossover technology is the answer. Featuring time alignment, linear phase FIR filters, and all the DSP control you could want for a truly exemplary speaker system that must be experienced.


Powerful Musical Bass
Dual 12" drivers in a sealed enclosure for tight and musical bass with deep extension.

Classic MTM Array
Symmetrical layout for improved imaging and reducing vertical reflections.

Big Performance, Smaller Package
High output with very little compromise.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Premier SFTR |
| System Type | Freestanding Active/Passive Modular Loudspeaker System |
| Series | Premier, UNRIVALED |
| Frequency Response | 20Hz-35kHz (±3dB) |
| Sensitivity/Amplifier Power | 92dB/200w, 400w (for /AX version) 2400w (subwoofer amplifier) |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 100-350 watts |
| Crossover Frequencies | 80Hz, 2000Hz (Active) 100Hz, 2200Hz (Passive) |
Crossover Slope | 80dB/Octave (Active) 24dB/Octave (Passive) |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF, HDF/Acrylic Polymer (UNRIVALED) |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 57-3/4" x 13-1/4" x 17" (1467 x 337 x 432mm) |
| Weight | 138.35 lbs (62.75 kg) 200 lbs (90.72kg) UNRIVALED |
| Warranty | 10 Year Limited speaker 3 year amp |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.




