Signature 12-S
12" Powered Micro Sealed Subwoofer
• black or white satin finish
• 800 Watt Preprogrammed DSP Amplifier
(PRICE PER SINGLE)
Designed to reproduce tight and refined bass, the Signature 12-S adds deep bass to any audio or home theater system. The 12-Ss matte black or white cabinet features intricate internal bracing and provides the perfectly tuned environment for its high-power 12-inch aluminum cone subwoofer. The 12S is a perfect compliment to any music lover and movie enthusiast alike.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Signature 12-S |
| System Type | Sealed Powered Subwoofer |
| Series | Signature |
| Frequency Response | 29Hz-150Hz (±3dB) |
| Sensitivity/Amplifier Power | 88dB 800 Watts |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | N/a |
| Crossover Frequencies | 40Hz-150Hz (variable) |
Crossover Slope | 6-84dB/Octave (in software) |
Features | Variable Phase (delay in software), XLR/RCA Input & Output |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 13-7/8" x 13-1/2" x 14" (352 x 343 x 356mm) |
| Weight | 36lbs (16.33kg) |
| Warranty | 10 Year Limited speaker 3 year amp |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

