Signature 1212-W
Dual 12" On-wall Subwoofer
• black satin or white satin finish
• In-wall cabinet included
• Grille included
(PRICE PER SINGLE)
The wonderfully convenient Signature 1212-W combines style with a space saving on-wall profile. Excellent performance in a slim design built to impress! When paired with our DSP controlled DA amplifiers, unlock the potential of the 1212-W.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Signature 1212-W |
| System Type | Signature On-wall Subwoofer |
| Series | Signature |
| Frequency Response | 20Hz-200Hz (±3dB) (-7dB @ 20Hz) |
| Sensitivity/Amplifier Power | 90dB |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 200-1200 Watts |
| Crossover Frequencies | 40Hz-150Hz (variable, RBH Amp) |
Crossover Slope | 6-84dB/Octave (in software) |
Features | Variable Phase (delay in software), XLR Input & Output (via RBH amplifier) |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 56" x 14" x 5-3/4" (1423 x 356 x 146mm) |
| Weight | 64.4lbs (29.2kg) |
| Warranty | 10 Year Limited speaker |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

