Signature 621
Signature Freestanding Bookshelf Speaker
• 7.75"W x 22.375"H x 12"D (not including grille)
• magnetic grille included (1/2" MDF)
• black or white satin finish
(PRICE PER SINGLE)
The reality of a perfectly timbre-matched home theater is possible when using the Signature 621. This speaker can be used as left and right main channels for music and home theater systems, or can also be used as a center channel or surround channel. The versatile 621 utilizes dual 6½-inch aluminum cone woofers and a 1‑inch soft dome tweeter to deliver clear dialog and vibrant on-screen sound effects with superb clarity.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Signature 621 |
| System Type | Freestanding Loudspeaker |
| Series | Signature |
| Frequency Response | 50-20kHz (±3dB) |
| Sensitivity | 90dB |
| Impedance | 6Ω |
| Recommended Power | 75-200 Watts |
| Crossover Frequency | 2700Hz |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 22-3/8" x 7-3/4" x 12-3/8" (569 x 197 x 315mm) |
| Weight | 31lbs (14.06kg) |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

