SVTRS
Dynamics Exemplified
Near unlimited dynamic range for life-like presentation of instruments with audiophile precision.
- Quad 12" Long Throw Aluminum Cone Drivers
- Triple 8" midrange with "dispersion averaging alignment" technology
- Large High Dynamic AMT Tweeter
- Fabric grille included
- Gloss Black Tear Drop HDF Enclosure
(SOLD AS PAIR)
(Image courtesy of Audioholics)
FEEL THE DIFFERENCE
Largest Tower Speaker
The modular SVTRS speaker system is a sight to behold. Standing at a height of 92 inches, these towers literally tower above the rest. Commanding a staggering 4 long throw 12 inch subwoofer drivers in each tower, the SVTRS is a true full range speaker. Featuring "dispersion averaging alignment" technology which transforms this large tower into a point source monitor for pristine imaging. The triple 8" midrange combined with the large AMT provide dynamics to the system that is hard to beat.
Enhance your experience with the UNRIVALED SVTRS/PX which includes and upgraded exotic crossover, Kimber wire, and improved damping material.
But, if you want the best, the UNRIVALED SVTRS/AX with active crossover technology is the answer. Featuring time alignment, linear phase FIR filters, and all the DSP control you could want for a truly exemplary speaker system that must be experienced.


UNRIVALED Low Frequency
Quad12" drivers for significant low frequency output.

Dispersion Averaging Alignment
Pinpoint accuracy from a large monitor all while reducing the lobing effect.

Large AMT Tweeter
For extreme dynamic range and smooth/linear response.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | SVTRS UNRIVALED SVTRS/PX UNRIVALED SVTRS/AX |
| System Type | Freestanding Modular Tower |
| Series | Premier, UNRIVALED |
| Frequency Response | 18Hz-35kHz (±3dB) |
| Sensitivity/Amplifier Power | 94dB/250W, 500W, 1500W |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 500-2400 Watts |
| Crossover Frequencies | 1800Hz, 100Hz |
Crossover Slope |
|
Features | XLR Input/Output(AX), DSP control(AX) |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Gloss Black |
| Dimensions (H x W x D) | 92" x 21" x 22-9/16" (2337 x 533 x 574mm) |
| Weight | 312 lbs (141.52 kg) |
| Warranty | 10 Year Limited, 3 year on electronics |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

