UNRIVALED 12S
Enjoy Pure Musicality
A subwoofer with depth, speed, and power.
- 12" Long-Throw Aluminum Cone Driver
- HDF/Acrylic Polymer Hybrid Enclosure
- Aluminum Feet
- Magnetic fabric grille included
- Satin black and Satin White Finishes
(PRICE PER SINGLE)
Design Meets Linearity
Experience Music in a Whole New Dimension
Built to deliver an exceptionally accurate and fast sound, the UNRIVALED 12S is among the most musical subwoofers RBH Sound has produced. Weighing a staggering 80lbs+ for its compact size, it is truly a robust subwoofer that delivers punch and deep bass extension.
Paired with an RBH DSP capable amplifier, the UNRIVALED 12S boasts an incredibly linear anechoic frequency response, an incredible 20-100Hz (±0.5dB).


Musical Low Frequency
Long throw 12" Aluminum driver for speed and accuracy.

G.A.D.S. Technology
Granular Acoustic Damping System offers mass loading benefits to keep the cabinet stable with high powered drivers, while offering acoustic absorption at the lowest of frequencies.

Linear Response
An incredibly linear response throughout the bandwidth delivers accurate reproduction.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | UNRIVALED 12S |
| System Type | Freestanding Subwoofer System |
| Series | UNRIVALED |
| Frequency Response | 20Hz-100Hz (±0.5dB), -3dB @ 16hz (with DA amp) |
| Sensitivity/Amplifier Power | 87dB/1200 Watts |
| Impedance | 6Ω |
| Recommended Power | 300-1200 |
| Crossover Frequencies | Variable |
Crossover Slope | 6-48dB/Octave |
Features | XLR Input & Output, variable phase (delay in software) |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White, Gloss Panels |
| Dimensions (H x W x D) | 17-7/16" x 15" (16" with side panels) x 17-3/4" (443 x 406 x 445mm) |
| Weight | 80lbs (36.29kg) Non-powered 85lbs (38.56kg) Powered |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

