UNRIVALED 21
Award Winning Performance
Experience the raw power of true infrasonic performance.
- 21" Long-Throw Sandwiched Carbon Fiber Cone Driver
- Double Walled HDF Enclosure
- Heavy Duty Outriggers
- Magnetic beauty-baffle and fabric grille included
- Satin black and Satin White Finishes
(PRICE PER SINGLE)
INFRASONICS UNLEASHED
Sleek, Big, Powerful
If you haven't felt high output infrasonic frequencies, you owe it to yourself to experience the UNRIVALED 21. With an anechoic frequency response down to 10Hz, single digit in-room frequencies are possible. Pioneering G.A.D.S. UNRIVALED 21 needs a lot of mass to control the raw power of the driver.
The results are incredibly tight and accurate reproduction with incredible in-room response. Immerse yourself in the movie with definitive power.
The 21" proprietary driver was co-engineered by RBH Sound and Pierce Audio. The groundbreaking, low-distortion design made exclusively for RBH features a sandwiched carbon fiber cone, shorting cap, copper sleeve and custom machine work. Pierce Audio, a privately held company, has built precision subwoofer and speaker drivers by hand in the Pacific Northwest since 2004. They innovate and engineer the highest quality and resilient subwoofer and speaker drivers for most any application. For more information, please visit https://pierceaud.io/about/


UNRIVALED Low Frequency
Long throw 21" driver for unbelievable low frequency output.

G.A.D.S. Technology
Granular Acoustic Damping System offers mass loading benefits to keep the cabinet stable with high powered drivers, while offering acoustic absorption at the lowest of frequencies.

Linear Response
An incredibly linear response throughout the bandwidth delivers accurate reproduction.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | UNRIVALED 21 |
| System Type | Freestanding Subwoofer |
| Series | UNRIVALED |
| Frequency Response | 10-100Hz (±0.5dB) |
| Sensitivity/Amplifier Power | 92dB/4000 watts |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 2000-4000 Watts |
| Crossover Frequencies | Variable |
Crossover Slope | 6-48dB/Octave |
Features | XLR Input/Output, Variable Phase |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or White |
| Dimensions (H x W x D) | 27-1/4" x 43" x 21" (692 x 1092 x 533mm) |
| Weight | 371 lbs (168.3 kg) |
| Warranty | 10 Year Limited, 3 year on electronics |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

