UNRIVALED 221
POWER UNLEASHED
Double the drivers, twice the fun.
- Dual 21" Long-Throw Sandwiched Carbon Fiber Cone Drivers
- Double Walled HDF Enclosure
- Heavy Duty Outriggers
- Magnetic beauty-baffle and fabric grille included
- Satin black and Satin White Finishes
(PRICE PER SINGLE)
INFRASONICS EXEMPLIFIED
Command Your Theater Experience
Ready to rock the neighborhood?! There's nothing quite like experiencing a dual 21 inch subwoofer with nearly 119dB at 20Hz. The UNRIVALED 221 is built like a tank with double thick HDF wall and G.A.D.S.* technology resulting is tight and accurate output with commanding authority.
The 21" proprietary driver was co-engineered by RBH Sound and Pierce Audio. The groundbreaking, low-distortion design made exclusively for RBH features a sandwiched carbon fiber cone, shorting cap, copper sleeve and custom machine work. Pierce Audio, a privately held company, has built precision subwoofer and speaker drivers by hand in the Pacific Northwest since 2004. They innovate and engineer the highest quality and resilient subwoofer and speaker drivers for most any application. For more information, please visit https://pierceaud.io/about/


UNRIVALED Low Frequency
Dual long throw 21" driver for unbelievable low frequency output.

G.A.D.S. Technology
Granular Acoustic Damping System offers mass loading benefits to keep the cabinet stable with high powered drivers, while offering acoustic absorption at the lowest of frequencies.

Linear Response
An incredibly linear response throughout the bandwidth delivers accurate reproduction.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | UNRIVALED 221 |
| System Type | Freestanding Subwoofer |
| Series | UNRIVALED |
| Frequency Response | 10-100Hz (±0.5dB) |
| Sensitivity/Amplifier Power | 92dB/4000 or 8000 watts |
| Impedance | 4Ω + 4Ω |
| Recommended Power | 2000-8000 Watts |
| Crossover Frequencies | Variable |
Crossover Slope | 6-48dB/Octave |
Features | XLR Input/Output, Variable Phase |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or White |
| Dimensions (H x W x D) | 27-1/4" x 56" x 21" (692 x 1422 x 533mm) |
| Weight | 505 lbs (229 kg) |
| Warranty | 10 Year Limited, 3 year on electronics |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

