Signature 1212
Dual 12" Front ported subwoofer
• black or white satin finish
• 800 Watt DSP controlled Internal amp or external amplification
(PRICE PER SINGLE)
The Signature 1212 combines style with brute strength and precision. Dual 12-inch aluminum cone woofers and front-firing vent work in unison to outperform subwoofers costing much more. The 1212 subwoofer can be configured with an outboard subwoofer amplifier or an internal 800 Watt amp. The 1212 is designed to support larger home theaters and will do so with a relatively small footprint.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Signature 1212 |
| System Type | Freestanding Powered/Passive Subwoofer |
| Series | Signature |
| Frequency Response | 20Hz-150Hz (±3dB) 20Hz-150Hz (±3dB) (with RBH Amplifier) |
| Sensitivity/Amplifier Power | 92dB 500 Watts |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 500-1000 Watts |
| Crossover Frequencies | 40Hz-150Hz (variable) |
Crossover Slope | 6-84dB/Octave (in software) |
Features | Variable Phase (delay in software), XLR Input & Output |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 35-15/16" x 15-3/4" x 18-1/8" (913 x 400 x 470mm) |
| Weight | 104lbs (47.17kg) (Powered) 103lbs (46.72kg) (Passive) |
| Warranty | 10 Year Limited speaker 3 year amp |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

