Reference 12
Reference Freestanding Subwoofer
• Downfiring port
• 15"W x 18.6875"H x 20.875"D (not including grille)
• magnetic grille included (3/4" MDF)
• black or white satin finish
• 800 Watt DSP Controlled internal amplifier or external amplifier (DA series amplifiers recommended)
(PRICE PER SINGLE)
Built to deliver exceptional amounts of deep and powerful bass with precise control in a manageable size, the Reference 12 powered subwoofer is a welcome and conveniently placed “must have” to complete your home theater or any listening experience. Whether you go all out with our DA-1202DSP amplifier or have the amp built in, the power is in your hands.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Reference 12 |
| System Type | Freestanding Powered/Passive Subwoofer |
| Series | Reference |
| Frequency Response | 26Hz-120Hz (±3dB) 22Hz-150Hz with RBH DA Amp |
| Sensitivity/Amplifier Power | 87dB 800 Watts DSP Customizable |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 300-800 watts |
| Crossover Frequencies | 40Hz-180Hz (variable) |
Crossover Slope | 6-48dB/Octave (in software) 12dB/Octave (Passive) |
Features | Variable Phase (delay in software), XLR Input & Output |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 18-11/6" x 15" x 21-3/16" (474 x 381 x 538mm) |
| Weight | 60.7lbs (27.53kg) Powered 58.5lbs (26.53kg) Passive |
| Warranty | 10 Year Limited |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

