Signature 12
12" powered or non-powered subwoofer
• black or white satin finish
• 500 Watt Internal amp or powered externally
(PRICE PER SINGLE)
Designed to reproduce accurately defined bass, the Signature 12 adds deep bass to any audio or home theater system. The Signature 12's matt black or white cabinet features intricate internal bracing and provides the perfectly tuned environment for its high-power 12-inch aluminum cone subwoofer. The 12 can be configured for external amplification or with an internal 500 Watt amp, we recommend using the RBH DA-1202 subwoofer amplifiers for powering this subwoofer externally.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Signature 12 |
| System Type | Powered/Passive Subwoofer |
| Series | Signature |
| Frequency Response | 27Hz-150Hz (±3dB) |
| Sensitivity/Amplifier Power | 87dB 500 Watts |
| Impedance | 4Ω |
| Recommended Power | 200-500 watts |
| Crossover Frequencies | 40Hz-150Hz (variable) |
Crossover Slope | 12dB/Octave |
Features | RCA/XLR input/output, 0-180 degree variable phase |
| Drivers |
|
| Enclosure | HDF |
| Finish | Satin Black or Satin White |
| Dimensions (H x W x D) | 20" x 13-1/2" x 17-1/8" (508 x 343 x 445mm) |
| Weight | 52lbs (23.59kg) (Powered) 47lbs (21.32kg) (Passive) |
| Warranty | 10 Year Limited speaker 3 year amp |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.

