Voce Fina Mk II
The Legend Reimagined.
Carefully engineered for an exceptional near-full range experience from a compact bookshelf speaker.
- AMT tweeter
- 6.5" Aluminum Woofer
- Acrylic Polymer Enclosure
- Magnetic fabric grille included
- Gloss black, Gloss White, and Satin/Gloss stone finishes
(PRICE PER PAIR)
BOLD DESIGN, BETTER PERFORMANCE
Uncompromised Engineering
The original Voce Fina was a statement piece with it's granite enclosure, tapered baffle, and rounded edges complemented by a fantastic ScanSpeak tweeter and Beryllium woofer. The results were a remarkable performance with near zero cabinet resonance. Less of the cabinet making sound, more purity from the drivers.
Fast forward to today; the Voce Fina Mk II offers comparably superior performance at a better price than the original. By utilizing a smaller baffle and an AMT tweeter, it achieves more precise imaging and clearer transients resulting in an unparalleled 2 channel HiFi experience and a 3D soundstage so immersive it's palpable.
Due to the lower tuning of the Voce Fina Mk II, the in-room bass response is nothing short of shocking delivering a practically full range experience from such a small speaker.


Embedded AMT Tweeter
Exceptional detail retrieval and allows for the tapered cabinet for improved tweeter response.

Acrylic Polymer Enclosure
Well braced and rigid Acrylic Polymer enclosure provide exceptional purity of sound.

Compact Baffle
Tighter acoustic center between drivers and minimal baffle results in improved imaging characteristics.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model Name | Voce Fina Mk II |
| System Type | 2-Way Stand-mount |
| Series | 50th Anniversary |
| Frequency Response | 40Hz-40kHz (±3dB) (Active) 45Hz-40kHz (±3dB) (Passive) |
| Sensitivity/Amplifier Power | 88dB/200W x2 |
| Impedance | 8Ω |
| Recommended Power | 75-150 Watts |
| Crossover Frequencies | 2,700Hz |
Crossover Slope | 80dB/Octave (Active) 12dB/Octave (Passive) |
| Drivers |
|
| Enclosure | Acrylic Polymer |
| Finish | Gloss Black, Gloss White, & Satin or Gloss Stone |
| Dimensions (H x W x D) | 12-11/16" x 9" x 16-1/4" (323 x 229 x 413mm) |
| Weight | 29.6 lbs (13.38 kg) |
| Warranty | 10 Year Limited, 3 Year on Amplifier |
BUILT IN THE USA
Engineering. Design. Performance.
For over 50 years, RBH Sound has designed and built loudspeakers in the USA with a singular focus - accurate sound reproduction, reliability, and timeless performance. Every product is engineered with premium components and crafted with pride to deliver a listening experience that exceeds expectations.



